Археологи знайшли найдавнішу українську садибу

Археологи знайшли найдавнішу українську садибу

Стародавнє житло заможного пана виявили археологи на території колишнього містечка Стара Самарь, неподалік від Дніпра. Як розповів керівник Дніпровської археологічної експедиції НАНУ Дмитро Тесленко, виявлена садиба відноситься до XVI-XVII ст.

Він уточнив, що ця садиба існувала до 1688 року – саме тоді почали будувати знамениту Новобогородицьку фортецю. На його думку, господарі, дізнавшись, що їхній будинок зруйнують, забрали більшість цінних речей, але археологам вдалося знайти багато дорогих артефактів.

“За багатьма ознаками видно, що у мешканців водилися гроші. На відміну від інших будинків цього містечка, землянок, знайдена садиба була наземною будовою. Стіни – глинобитні, вони, як і глиняна піч, були викладені кахлями. Господар мав коней і віз, а ось знарядь праці ми не знайшли – отже заробляв якимось іншим шляхом”, – розповів Тесленко.

Під час розкопок історики знайшли багато прикрас та іноземних монет, уламки дорогого керамічного і скляного посуду. “Вражають кільце з кораловими вставками і філігранний срібний ґудзик, на вартість якого можна було зіграти весілля”, – говорить він.

Предмети побуту розповіли і про гастрономічні уподобання господарів: харчувалися жителі садиби переважно стравами з риби, свинини, дичини. Знайдений скелет риби вирозуб, яка колись водилася в річці Самара. А в одній з чашок знайдений шматочок підгорілої пшоняної каші.